Live music listings through Nov. 2

MANTEO

  • Bluegrass Island Trading Co. (Bluegrass Island Festival): Oct. 3 – Presley Barker, Edgar Loudermilk Band, Sideline, Summer Brooke and Mountain Faith
  • Poor Richard’s: Sept. 28 – Ray and Chris; 29 – Scott Sechman; Oct. 4 – Scott Shelby; 6 – Broughton Aycock; 11 – Graham Outten; 12 – SOULone; 13 – John Baldwin;
  • Roanoke Island Festival Park (Bluegrass Island Festival): Oct. 4 – Kristy Cox Band, Sideline, Lonely Heartstring Band, Rhonda Vincent and the Rage, Blue Highway; 5 – Cane Mill Road, Mile Twelve, Donna Ulisse, Darrell Webb Band, Frank Solivan and Dirty Kitchen; 6 – Cuttin’ Grass, Carson Peters and Iron Mountain, A Deeper Shade of Blue, The Barefoot Movement, Breaking Grass, The Steeldrivers

NAGS HEAD

  • Basnight’s Lone Cedar Café: Sept. 28 – Scott Sechman; 29 – Full Circle; 30 – Gorillas and the Miss; Oct. 5 – Joe Bowling; 6 – Jonny Waters and Co.; 7 – The Jazzmen; 12 – B.C.; 13 – Full Circle; 14, 28 – Gorillas and the Miss; 19 – Ty Fleming; 20 – SOULone; 21 – Ruth Wyand Duo; 27 – Other Brothers
  • Mulligan’s: Sept. 28, Oct. 5, 19, 26 – Dr. Tom; 29, Oct. 6, 13, 20, 27 – Joe Bo; Oct. 4, 11, 18, 25, Nov. 1 – Jeremy Russell; Oct. 31 – Scaryoke w/ Barryoke
  • New York Pizza Pub: Oct. 2, 9, 16, 23, 30 – Hambone Karaoke; Oct. 13 – Collie Buddz

KILL DEVIL HILLS

  • Awful Arthur’s: Oct. 5 – Steve Hauser; 12 – Chuck Hodges, 19 – B.C.; 26 – Mosquito Net; Nov. 2 – Scott Franson
  • Outer Banks Brewing Station: Sept. 28 – Chase Payne; 29 – Latin Night w/ DJ Jaime; 30, Oct. 7, 14, 21, 28 – Jazz brunch; Oct. 3, 10, 17, 24 – Ladies night w/ DJ Bruce; 5, 12, 19, 26 – DJ Ohkay; Oct. 31 – Exotic Erotic Ball w/ Swift Technique
  • Chilli Peppers: Oct. 2, 9, 16, 23, 30 – DJ Bose
  • Jack Brown’s: Oct. 6 – Mo-Rons
  • Jolly Roger: Karaoke nightly
  • Mako’s: Sept. 29 – Hambone Karaoke; Oct. 19 – Mama’s Black Sheep
  • Pe
  • ppercorn’s Ramada: Sept. 28, Oct. 5, 12, 19, 26 – The Wilders
  • Rooster’s: Oct. 3, 10, 17, 24, 31 – Greg Shelton; Oct. 5, 12, 13, 26, Nov. 2 – Butch Burrows; Oct. 6, 27 – The Wilders; Oct. 20 – Dr. Tom
  • Secret Island: Sept. 28, Oct. 5 - DJ Tymellord; 29 - DJ Wrecka; Sept. 30, Oct. 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29 - Hambone Karaoke; Oct. 2, 9, 16, 23, 30 - Open mic w/ Rachel Dickerson; Oct.12 - DJ Ninja; 13 - Latin night w/ Denys the Menace; 19 - The Clawbacks, Non Compliance; 20 - SPCA Benefit Casino Night, bands TBA; 27 - DJ Styles; 28 - Hambone “Scaryoke”; 31 - DJ Marshall

KITTY HAWK

  • Art’s Place: Sept. 28, Oct. 12 – Steve Hauser; Oct. 1, 8, 15, 22, 29 – Joe Mapp and the Coordinates; Oct. 3, 10, 17, 24, 31 – Open mic w/ Monte Hooker
  • Hurricane Mo’s: Sept. 28, Oct. 5, 12, 19, 26 – Broughton Aycock; Sept. 29, Oct. 6, 13, 20, 27 – Steve Hauser
  • Longboard’s: Oct. 5 – TBA; Oct. 6, 13, 20, 27 – Karaoke; 12 – Jonny Waters and Co.; 19 – Hurricane Fire; 26 – Gravitation; Nov. 2 – Trick Fly
  • Trio: Sept. 28 – Acoustic Dynamite; Oct. 2 – SOULone; 6 – The Amigos; 9, 23 – Jeremy Russell; 14 – Scott Sechman; 19 – Damn Jankes; 27 – Paul Urban and Friends

SOUTHERN SHORES

  • Coastal Provisions: Sept. 28 – Christian Benedi; Oct. 5, 19, 26 – Scott Sechman

DUCK

  • Aqua: Sept. 28, Oct. 5, 12, 19, 26 – Mo-Rons; Sept. 29, Oct. 6, 13, 20, 27 – B.C.
  • Blue Point: Sept. 29 – Gypsea Souls
  • Cravings Tap Shack: Sept. 28 – Eddy and the Jackwagons; 29 – Mojo Collins and Triple Vision; Oct. 6 – Last Fair Deal, Derek Smith, Hashbury Collective; Oct. 7 – Fixity 5
  • Red Sky Café: Sept. 29 – Scott Sechman
  • Town of Duck Amphitheater (Duck Jazz Festival): Oct. 6 – Sidecar Social Club; 7 (Main Stage) – Bryan Carter and the Young Swangers, Huntertones, Yolanda Rabun, Russell Malone Quartet; (Amphitheater Stage) – Rhythm in Blue U.S. Air Force Jazz Ensemble, Bryan Carter, First Flight HS Jazz Band
  • Village Table and Tavern: Oct. 11 – The Wilders; 18 – Derek Smith; 19 – Karl Werne; Nov. 1 – The Wilders

COROLLA

  • Mike Dianna’s Grill Room (Mustang Rock and Roast): Oct. 13 – Big Something, Dangermuffin, Jahman Brahman, Groove Fetish, Anthony Rosano and the Conqueroos, Songs From the Road Band; 14 – Pink Talking Fish, Mike Dillon Band, Formula 5, The Get Right Band, The Vegabonds, Paleface
  • Sundogs: Oct. 13 – Mustang Rock and Roast after-party jam session; 14 – Mustang Rock and Roast after-party w/ The Ramble, Funk You

HATTERAS ISLAND

AVON

  • Turner’s High Moon: Oct. 1, 8, 15, 22, 29 – DJ MarshallB and DJ Ohkay; Oct. 2, 9, 16, 23, 30 – Open mic w/ Chad Bennett; Oct. 4, 11, 18, 25 – Waterhigh; Oct. 5 – Soul Rebel

RODANTHE, WAVES & SALVO

  • Watermen’s Bar and Grill: Sept. 28 – SOULone; Oct. 1 – Rory Kelleher; 5 – Bennett Wales; 6 – Raygun Ruby; 8 – Jack Quidley; 12 – Phil Watson; 15 – Hal Lester; 19 – Graham Outten; 22 – Chad Bennett; 26 – Brent Nultemeier; 29 – Jack Quidley; Nov. 2 – Phil Watson

OCRACOKE

  • Coyote Music Den: Sept. 28, 29 – Marcy Brenner and Lou Castro; Oct. 5 – Coyote w/ Jay Turner; 12 – Coyote w/ Desiree Christa Ricker; 19 – Coyote w/ Kim France
  • Down Creek Gallery: Oct. 3 – Raygun Ruby
  • Gaffer’s: Sept. 29 – The Speculations; Oct. 5-6 – Daniel Jordan Band; Oct. 11 – Raygun Ruby
  • Howard’s Pub: Oct. 27 – Raygun Ruby
  • Ocracoke Oyster Co.: Sept. 28 – Kate McNally; 29 – Martin Garrish and Friends; Oct. 6 – Ocracoke Rockers; 13 – Martin Garrish and Lou Castro

MAINLAND

  • B.J.’s Carolina Café (Jarvisburg): Oct. 3 – Scott Shelby; Oct. 10 – Rob Lightner; Oct. 17 – Steve Hauser; Oct. 24 – Brad Privott; Oct. 31 — TBA